Medovka je obľúbená bylina, ktorú používajú milióny ľudí. Vedci ju označujú ako “Melissa officinalis” – slovo “melissa” pochádza z gréckeho slova, ktoré znamená “včela medonosná”, ale používa sa aj pod mnohými inými názvami, ako napríklad “nektár života”, “všetko vyliečiť” alebo “mäta balzamová”. Medovka je z rodu mätových, ktorá pochádza z Európy a je dobre známa pre svoje mnohé výhody. Je jasne zelenej farby a má malé listy v tvare srdca so strapcami bielych a žltých kvetov podobných tvaru lístkom mäty. Pestuje sa nielen v záhradách, ale aj na liečebné účely.
Medovka je považovaná za upokojujúcu bylinu a na liečebné účely sa používa už od stredoveku. Verí sa, že pomáha znižovať stres a úzkosť, podporuje spánok, zlepšuje kognitívnu výkonnosť, bojuje proti vírusom a zmierňuje symptómy trávenia. Dnes sa medovka často kombinuje s inými bylinkami, aby sa podporili jej liečivé účinky. Medovka sa dá použiť aj na kulinárske účely a to vďaka svojej aróme.
Úzkosť
Úzkosť je porucha, ktorá sa týka pocitov strachu, obáv a nervozity dostatočne silných na to, aby zasahovali do každodenných činností. Úzkosť je najčastejšou duševnou chorobou v Číne, Japonsku, Rusku a Spojených štátoch.
Úzkosť sa často lieči liekmi. Mnohí však hľadali alternatívy kvôli strachu z vedľajších účinkov liekov. Existuje niekoľko štúdií, ktoré ukazujú, že medovka môže znížiť príznaky úzkosti. Zvýšenie mozgovej chemickej látky nazývanej GABA (kyselina gama-aminomaslová) hrá hlavnú úlohu pri liečbe úzkosti. Medovka zlepšuje účinnosť GABA, podobne ako liečivá interagujú so systémom GABA, aby pomohli liečiť poruchu.
Prítomnosť kyseliny rozmarínovej v medovke pomáha znižovať príznaky úzkosti. Celkovo výskumné štúdie dokazujú, že medovka môže byť použitá ako bezpečný a účinný zdroj pri liečbe úzkosti. Ak užívate lieky na predpis na úzkosť, neprestaňte ich užívať, pokiaľ vám to nepovie váš lekár. Nekombinujte medovku s liekmi na úzkosť bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom.
Depresia
Depresia je porucha nálady spojená s pocitom smútku a straty radosti zo života. Tento stav môže byť taký vážny, že môže viesť k samovražde. Na celom svete sú milióny ľudí, ktorí trpia depresiou, ktorá sa môže vyskytnúť u kohokoľvek, v akomkoľvek veku a z akéhokoľvek prostredia. Najbežnejšie známe liečby zahŕňajú poradenstvo a antidepresíva, ktoré zvyšujú hladiny serotonínu, chemickej látky (neurotransmiter), ktorá pomáha vysielať signály z jednej mozgovej bunky do druhej. Vedci sa domnievajú, že nerovnováha alebo zníženie hladín serotonínu je to, čo zvyšuje pocity depresie. V štúdii vykonanej na potkanoch sa zistilo, že medovka obsahuje serotonergnú aktivitu. Potkany, ktoré dostávali vodu s extraktom z medovky, vykazovali “výrazne znížené depresívne správanie” v porovnaní s potkanmi, ktoré dostávali placebo. To naznačuje, že medovka môže hrať úlohu pri pomoci pri symptómoch depresie.
Stres a nespavosť
Stres je pocit napätia a tlaku, ktorý je prirodzenou súčasťou života. Stres síce zažil takmer každý človek, no ak ho nezvládame správne, dá nášmu telu poriadne zabrať. Neliečený stres môže viesť k chronickým ochoreniam a stavom, ako je nespavosť. Nadmerný kortizol, hormón zodpovedný za stres, sa v mozgu dlhodobo prejavuje, čo spôsobuje pokles bielych krviniek a vedie k oslabeniu imunitného systému. To robí človeka náchylnejším na choroby, vrátane prechladnutia a iných infekcií.
Vírusové infekcie
Ľudia čoraz viac uprednostňujú používanie rastlinných výťažkov vrátane medovky, ktoré pomáhajú predchádzať niektorým infekciám. Výskum odhalil, že rastlina obsahuje zlúčeniny ako eugenol, terpény a kyseliny rozmarínové, látky, ktoré zohrávajú úlohu pri zabíjaní vírusov a baktérií. Konkrétne dôkazy naznačujú, že medovka obsahuje vysokú aktivitu proti vírusu herpes simplex (HSV), ktorý spôsobuje opary.
Medovka má antibakteriálnu schopnosť proti mnohým baktériam, vrátane najbežnejších baktérií, známych ako E. coli. Použitie medovky je veľmi účinné pri ústnom opare vďaka svojim antivírusovým vlastnostiam okrem antibakteriálnych vlastností.
Antioxidanty
Antioxidanty, ktoré prirodzene nájdeme v mnohých rastlinných potravinách a bylinkách, sú dôležité látky, ktoré bránia oxidácii a tvorbe voľných radikálov, ktoré môžu poškodzovať bunky. Inými slovami, antioxidanty sú pre nás prospešné, pretože zastavujú alebo predchádzajú poškodeniu buniek.
Rôzne štúdie potvrdili antioxidačné účinky medovky. Jedna z týchto štúdií sa zaoberala protirakovinovými vlastnosťami medovky a zistila, že medovka obsahuje vysoké koncentrácie flavonoidov, čo sú chemické zlúčeniny obsahujúce fenoly, známe svojimi silnými antioxidačnými vlastnosťami.
Ochrana pokožky
Extrakt z medovky pomáha predchádzať poškodeniu spôsobenému UV žiarením. UV žiarenie je hlavnou príčinou starnutia a kožných ochorení, vrátane rakoviny kože. Medovka má vlastnosti “melanogenézy”, ktoré pomáhajú redukovať nežiaduce slnečné škvrny, často označované ako starobné škvrny. Medovka týmto spôsobom chráni pokožku vďaka svojej významnej antioxidačnej sile.
Problémy s trávením
Mnoho ľudí trpí poruchami trávenia, čo sa prejavuje bolesťou alebo nepríjemným pocitom v hornej časti brucha. Tieto problémy často súvisia s inými ochoreniami, ako sú vredy, gastritída alebo občas aj syndróm dráždivého čreva. Byliny ako medovka, mäta pieporná a harmanček majú upokojujúce účinky na tráviace problémy.
Kognitívny výkon
Medovka môže pozitívne ovplyvniť kognitívne funkcie. Schopnosť medovky alebo kombinácie medovky s ďalšími extraktmi zlepšiť pamäť a pozornosť. Neurológovia testovali účinnosť a bezpečnosť medovky u pacientov trpiacich na miernu až stredne ťažkú Alzheimerovu chorobu a zistili, že má cenný prínos a pozitívny vplyv na liečbu tejto choroby.
Kulinárske využitie
Listy medovky majú výraznú citrónovú chuť s jemným nádychom mäty. Vďaka svojej jedinečnej chuti nachádza mnoho kulinárskych využití. Skúste nakrájať medovkové listy a pridať ich do obľúbených kuracích alebo rybacích jedál, šalátov alebo polievok a môže byť tiež využitá na ozdobenie dezertov.
Zdroje:
- Akbarzadeh M, et al. (2015). Effect of Melissaofficinalis capsule on the intensity of premenstrual syndrome symptoms in highschool girl students. DOI:
https://dx.doi.org/10.17795%2Fnmsjournal27001 - Basar SN, et al. (2013). An overview ofbadranjboya (Melissa officinalis).
http://www.isca.in/IJBS/Archive/v2/i12/15.ISCA-IRJBS-2013-166.pdf - Gasbarrini G, et al. (2010). Effectiveness of a “colddessert”, with or without the addition of a mixture of digestive herbs, insubjects with “functional dyspepsia”.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20385075 - Hall-Flavin DK. (2015). Is there an effectiveherbal treatment for anxiety?
http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/generalized-anxiety-disorder/expert-answers/herbal-treatment-for-anxiety/faq-20057945 - Kennedy DO, et al. (2004). Attenuation oflaboratory-induced stress in humans after acute administration of Melissaofficinalis (lemon balm).
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15272110 - Koytchev R, et al. (1999). Balm mint extract(Lo-701) for topical treatment of recurring herpes labials. DOI:
https://doi.org/10.1016/S0944-7113(99)80013-0