Bylinky Čaje Oleje Potraviny Prírodná lekáreň Psychika a stres Výživové doplnky Zdravie

Valeriána – bylina stvorená pre dušu

valeriána lekárska

Valeriána lekárska je trváca bylina, ktorá pochádza z Európy a niektorých častí Ázie, ale v súčasnosti sa široko pestuje a používa po celom svete. Môže dorásť až do výšky 1,5 metra a spoznáte ju najmä pre jej protiľahlé zubaté listy sýtozelenej farby a malé kvietky, ktoré rozvoniavajú hlavne v letných mesiacoch.

Kvety sú zvyčajne ružové alebo biele a rastú v zhlukoch na vrchole stonky. Koreň valeriány, ktorý je súčasťou rastliny používanej v tradičnej medicíne, sa zvyčajne zbiera na jeseň alebo skoro na jar. Celkovo je valeriána pomerne nenáročná rastlina, ktorá sa ľahko pestuje a udržiava. Aj keď to nemusí byť vizuálne najvýraznejšia bylina, má dlhú históriu používania v tradičnej medicíne a je cenená pre svoje potenciálne upokojujúce účinky a účinky znižujúce úzkosť.

Čo môže valeriána ponúknuť?

Valeriána je veľmi populárna v podpore duševného zdravia, čomu svedčia mnohé štúdie, ale aj osvedčené účinky z minulosti. Koreň valeriány obsahuje kyselinu valeriánovú, účinnú látku so sedatívnymi účinkami. Konkrétne sa predpokladá, že kyselina valeriánová pôsobí na mozgové receptory.

Liek na nespavosť

Koreň valeriány je pravdepodobne najznámejší ako liek na nespavosť. Koreň valeriány je jednou z najviac skúmaných rastlín na spánok, z čoho vyplýva možnosť ju užívať na podporu spánku a prevenciu súvisiacich porúch. Zo všetkých bylín má valeriána najvyššiu pravdepodobnosť priamej integrácie so serotonínom.

Ukázalo sa tiež, že valeriána pôsobí priaznivo pre ľudí s určitými zdravotnými problémami, a to najmú pri kvalite spánku počas dialýzy obličiek, po operácií srdca či vo všeobecnosti pri pooperačnom spánku.

Zmiernenie úzkosti

Niektorí ponúkajú koreň valeriány lekárskej ako bezpečnú a prirodzenú alternatívu k liekom proti úzkosti na predpis, ktoré sa zameriavajú na receptory GABA. Tieto receptory zaraďujeme medzi hlavné inhibičné neurotransmitery. V jednoduchosti povedané, receptory GABA pomáhajú znižovať aktivitu nervových buniek.

Stavy menopauzy

Koreň valeriány môže minimalizovať návaly tepla z menopauzy. Aj napriek tomuto zisteniu nie je vedecky podložené, že by mala valeriána priamy vplyv na hladiny hormónov v tele. Štúdia zahŕňajúca 68 žien s menopauzou uvádza, že valeriána tabletky v 225-miligramových dávkach podávaných trikrát denne počas ôsmich týždňov znížili závažnosť a frekvenciu návalov horúčavy v porovnaní s placebom.

valeriána

Iné použitia valeriány lekárskej

Historicky sa koreň valeriány lekárskej používal aj na ďalšie použitia, ako napríklad:

  • Nervozita
  • Chvenie
  • Bolesti hlavy
  • Búšenie srdca
  • Žalúdočné a menštruačné kŕče
  • Epileptické záchvaty
  • Porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD)

Vedľajšie účinky valeriány

Väčšina výskumov ukázala, že valeriána lekárska je dobre znášaná telom pri krátkodobom užívaní. Vedľajšie účinky sú iba zriedkavé, no môžeme medzi na zaradiť:

  • Bolesť hlavy
  • Závraty
  • Svrbivá pokožka
  • Problémy s tráviacim traktom

Závažnejšie problémy sú skutočne jedinečné, no iba v prípade, že sa valeriána konzumuje príliš často, príliš dlho alebo v kombinácií s inými bylinnými liekmi. Odborníci zatiaľ nevedia, či závažné vedľajšie účinky spôsobil samotný koreň valeriány, alebo je to spôsobené kontaminantmi v produktoch valeriány.

Spôsoby užívania valeriány a jej dávkovanie

Pred použitím akejkoľvek formy valeriány sa porozprávajte so svojim lekárom, aby ste sa uistili, že je pre vás táto bylina vhodná vzhľadom na zdravotný stav.

Najčastejšou formou doplnkov tejto byliny sú valeriána tabletky. Pri ich užívaní je potrebné si prečítať návod na užívanie, aby ste sa vyhli zvýšenému príjmu a teda nežiadúcich účinkov. Okrem iného na trhu dostať aj valeriána lekárksa čaj, ktorý je vhodný pre ľudí, ktorí neobľubujú tabletky. Tiež sú dostupné valeriána kvapky, ktoré môžete použiť ako tinktúru, alebo si ich môžete nakvapkať do vody, čaju alebo smoothie.

Podobné účinky ako valeriána tiež majú levanduľový olej, šafran alebo čierna rasca. V prípade, že vám lekár neodporučí užívanie valeriány v akejkoľvek podobe, spýtajte sa ho na tieto alternatívy. Valeriána lekárska je skvelým doplnkom na nespavosť a dôvodom, pre ktorý viete zo života vyradiť návykové lieky na spanie.

Zdroje:

https://www.verywellhealth.com/what-you-need-to-know-about-valerian-88336
https://www.healthline.com/nutrition/valerian-root#what-is-valerian

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Alchemilka a ženské problémy.
Bylinky Čaje Prírodná lekáreň

Alchemilka – zázrak nielen pre ženy

Alchemilka žltozelená (alebo alchemilka obyčajná) je bylina, ktorá sa v využíva na liečbu mnohých zdravotných problémov. V zásade sa bylinka
Spirulina a jej účinky na detox organizmu.
Detox Krása Prírodná lekáreň Superpotraviny Výživové doplnky Zdravie

Spirulina účinky – 10 zdravotných benefitov spiruliny, ktoré musíte spoznať

Spirulina je riasa, ktorú môžu konzumovať nielen ľudia, ale aj zvieratá. Je bohatá na celý rad vitamínov a minerálov nevyhnutných