Čaje Huby Potraviny Prírodná lekáreň Recepty Superpotraviny Zdravé nápoje Zdravie

Kombucha – nápoj plný zdravia

kombucha

Čaj Kombucha je fermentovaný nápoj vyrobený z čaju, cukru, baktérií a kvasiniek. Na výrobu nápoja musia baktérie a kvasinky najprv spolu rásť, aby vytvorili kultúru. Kultúra sa pridáva do cukru a čaju. Potom sa zmes nechá kysnúť. Konečným výsledkom je tekutina, ktorá obsahuje ocot, vitamín B a mnoho ďalších typov kyselín vrátane aminokyselín. Na povrchu kombuchy vzniká kombucha huba.

Huba kombucha

Pokiaľ ste si doteraz mysleli, že kombucha pochádza z húb, mýlili ste sa. Huba kombuchy je produkovaná baktériami pridanými do čaju. Má želatínovú štruktúru a obsahuje primárne celulózu. Rastie vo fermentovanom náleve a obsahuje množstvo látok prospešných pre naše telo.

huba kombucha

Kombucha účinky

Kombucha vyrobená zo zeleného čaju môže ponúknuť mnoho rovnakých zdravotných výhod ako samotný zelený čaj, ako je strata hmotnosti a riadenie hladiny cukru v krvi. Obsahuje tiež probiotiká, ktoré môžu prospieť vašim črevám a tiež všetkým mikróbom, ktoré osídľujú náš organizmus, inak nazývané ako mikrobióm. Na podporu mikrobiómu sú vynikajúce čučoriedky.

Kombucha je tiež bohatá na čajové polyfenoly a kyselinu octovú, u ktorých bolo preukázané, že potláčajú rast nežiaducich baktérií a kvasiniek. Dokáže pomôcť zmierniť boľavé črevá či nafúknuté črevá, a to najmä vďaka baktériám, ktoré obsahuje. Hovorí sa, že kombucha je prírodnou alternatívou probiotík, vďaka čomu dokáže dostať do optimálnej hladiny črevné kultúry.

Čo je kombucha a ako si ju dokážete vyrobiť

Ako sme spomínali v úvode tohto článku, kombucha je fermentovaný nápoj, v ktorom prebiehajú mnohé procesy na vytvorenie tekutiny bohatej na mnohé prospešné látky pre naše telo, ako aj na vytvorenie huby kombucha, ktorá vzniká kysnutím a rozmnožovaním kultúr a baktérií.

Tento nápoj ľahko dostanete v mnohých obchodoch a s rôznymi príchuťami. Vedeli ste však, že si ju dokážete pripraviť aj doma?

kombucha účinky

Kombucha recept

Prvé kroky sú veľmi jednoduché — uvarenie, osladenie a ochladenie čaju. V hrnci priveďte do varu 4 šálky vody. V momente, kedy voda začne vrieť, stiahnite vodu z varu a nechajte lúhovať 6 až 8 čajových vrecúšok. Za občasného miešania lúhujte vrecúška po dobu 20 minút.

Tip: Nájdite si kvalitný zelený alebo čierny čaj. Veľkou výhodou sú tiež sypané čaje namiesto vrecúškových. Nezabúdajte – dobrý čaj je základom pre kvalitnú kombuchu.

Vyberte čajové vrecúška a pridajte 1 šálku organického trstinového cukru a 8 šálok studenej vody. Miešajte pokým sa cukor kompletne nerozpustí.

Vychladnutý čaj nalejte do sklenenej varnej nádoby. Odporúčame si nájsť nádobu, ktorá má objem približne 7 až 10 litrov. Potom pridajte 1 až 2 šálky studenej vody. Na konci tohto štádia je potrebné mať čaj v izbovej teplote. Príliš teplý čaj môže uškodiť symbiotickej kultúre baktérií a kvasiniek (ďalej iba anglická skratka SCOBY).

Tip: Nádoba môže byť z keramiky, nerezu, či dokonca dreva, so širokým otvorom. Je vhodné ich pred použitím riadne umyť vodou a saponátom, a ešte dôkladnejšie ho vymyť čistou vodou.

Keď je teplota čaju pod 30 stupňov, nalejte doň SCOBY a 1 1/2 až 2 šálky štartovacej tekutiny, s ktorou prišila SCOBY.

Tip: SCOBY nájdete pod názvom kombucha násada. Ide o materskú kultúru, vďaka ktorej prebiehajú počas tvorby kombuche chemické procesy ako je fermentácia, karbonizácia alebo kvasenie. Táto kultúra sa predáva v náleve, ktorý spomíname v odseku vyššie.

V momente, kedy vložíte kultúru do pohára s čajom, je potrebné zakryť jej otvor. Je to najmä kvôli tomu, že kvasinky priťahujú ovocné mušky, ktoré sú hlavným kontaminantom materskej kultúry kombuche.

Tip: Použité hustú prikrývku, cez ktorej vlákna neprejdú mušky. Neodporúčame teda zakrývať jemnými utierkami, podobnými gáze.

Posledným bodom pri príprave je čakať. Nezabudnite nádobu udržovať v izbovej teplote, najlepšie mimo slnečného žiarenia. Kombucha je pripravená na pitie približne 1 až 4 týždne od vloženia do nádoby.

Počas prvého týždňa vám na povrchu čaju vyrastie kombucha huba. Otvorte nádobu, odtlačte hubu slamkou nabok a napite sa. Ak je to dostatočne kyslé, môžete prejsť na ďalší krok. Ak máte radšej silnejšiu chuť, nechajte kombuchu odpočívať ešte niekoľko dní.

Ak ste s chuťou nápoja spokojní, presuňte kombucha hubu do inej nádoby s 1 až 2 šálkami nápoja. A tadá! Máte kombucha násadu, pripravenú na ďalšiu dávku chutnej kombuche. Hubu kombucha môžete tiež rozdeliť na niekoľko častí a spolu s dávkou nápoja darovať svojim blízkym, ktorí si následne môžu pripraviť vlastnú nádobu kombuche.

Následne, ako ste hubu premiestnili z nádoby, zostal vám chutný fermentovaný nápoj. Je vhodné ho premiestniť do fľašiek a skladovať na tmavých miestach.

Tip: Odporúčame skladovať kombuchu v sklenených fľašiach s tesným viečkom. Vyhnite sa používaniu kovových zátok, aby ste predišli akejkoľvek reakcii kombuche s kovom.

Niečo navyše

Keď budete mať niekoľko vhodných prázdnych fliaš, budete chcieť myslieť aj na príchute. Samotná kombucha je sama o sebe chutná, no vedeli ste, že ju môžete ozvláštniť aj rôznymi príchuťami? Môžete pridať ibištek, grep, zázvor, levanduľu či pomaranč. Recepty na ochutené kombuche nájdete po celom internete. Je už iba na vás, ktorá príchuť vás zláka.

Zdroje:
https://food52.com/blog/13548-my-adventures-in-brewing-kombucha-how-you-can-do-it-too
https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/consumer-health/expert-answers/kombucha-tea/faq-20058126
https://www.healthline.com/nutrition/8-benefits-of-kombucha-tea#TOC_TITLE_HDR_6

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Pestrec mariánsky vhodný na detox pečene.
Detox Semená a orechy Superpotraviny

Pestrec mariánsky: 10 zdravotných benefitov, ktoré musíte spoznať

Pestrec mariánsky je bodliakovitá rastlina s fialovými kvetmi známa aj ako Silybum marianum. Je známe, že semená pestreca, ktoré obsahujú sylimarín,
Alchemilka a ženské problémy.
Bylinky Čaje Prírodná lekáreň

Alchemilka – zázrak nielen pre ženy

Alchemilka žltozelená (alebo alchemilka obyčajná) je bylina, ktorá sa v využíva na liečbu mnohých zdravotných problémov. V zásade sa bylinka