Detox Huby Potraviny Prírodná lekáreň Superpotraviny Výživové doplnky Zdravie

Hliva ustricová – chutné jedlo a skvelý liek

hliva ustricová

Hliva ustricová je druh jedlej huby, ktorá má tvar ustríc. Ide o jednu z najpopulárnejších húb na svete. Je známa svojimi pozitívnymi účinkami pre zdravie a v tradičnej medicíne sa používajú už stáročia. Existuje približne 40 druhov tejto huby, ktoré môžete nájsť v šedej, zlatej, hnedej alebo krémovej farbe. Hliva ustricová má biele žiabre a krátku stonku. Môže dorásť až do výšky 22 centimetrov.

Aké má hliva ustricová účinky na zdravie?

Huby sa v ľudovom liečiteľstve používajú po stáročia v krajinách od starovekého Ríma a Grécka po Čínu a Indiu. Na jeden hrnček majú iba 28 kalórií, 5 gramov sacharidov, 3 gramy bielkovín a 1 gram tuku. Práve preto sú vynikajúcou a zdravou potravinou v kuchyni. Obsahujú niacín, kyselinu pantoténovú, folát, cholín, draslík, železo, fosfor a zinok. Aké sú jej účinky na zdravie?

Obsahuje vysoký obsah antioxidantov

Hliva ustricová je bohatá na antioxidačné zlúčeniny, ako sú flavonoidy a fenoly. Antioxidanty sú látky, ktoré znižujú alebo zabraňujú poškodeniu buniek vo vašom tele. Antioxidanty bojujú proti voľným radikálom, ktoré sú spojené s chorobami, ako je rakovina. Vedci zistili, že hliva obsahuje vyššie množstvo antioxidantov ako iné druhy pestovaných húb. Zrejme preto sa hliva používa v toľkých doplnkoch stravy.

Zlepšenie zdravia srdca

Jedenie hlivy ustricovej môže byť prospešné pre vaše srdce. Môžu za to betaglukány, čo sú vlákna, ktoré tvoria bunkové steny kvasiniek a húb. Keď sú beta-glukány fermentované baktériami vo vašom čreve, produkujú mastné kyseliny s krátkym reťazcom, ktoré sú schopné znížiť produkciu cholesterolu v tele.

hliva ustricová

Ako konzumovať hlivu

Hlivu môžete nájsť v surovom stave ale aj v doplnkoch výživy. Najčastejšie konzumované sú hliva ustricová tablety alebo kapsuly, ktoré obsahujú všetky zdraviu prospešné látky ako v surovej hube. Ide o vynikajúci doplnok stravy, no majú slabší účinok ako v prípade surovej huby.

Na druhú stranu, z hlivy ustricovej viete vyčarovať na tanieri Michelinské jedlo. Môžete ich pridať do duseného mäsa a polievok, praženice a omáčok alebo ich použiť na pizzu.

Hliva ustricová pestovanie

Hlivu ustricovú možno jednoducho pestovať aj doma. Huby sa dobre rozmnožujú vo vlhkých podmienkach, najlepšie v tieni medzi 8 až 18 stupňami. Vypestovať sa dá dvomi spôsobmi – na dreve a na slame. Ide o jednoduché pestovanie, ktoré vám prinesie bohaté účinky na zdravie, ako aj pochúťku pre vaše chuťové kanáliky.

Huby nezamrazujte, pretože obsahujú od 80 do 90 percent vody a pri ich rozmrazení zostanú doslova „na kašu“. Neumývajte ani ich nečistite, až pokým sa ich nechystáte v danom momente pripraviť. Pred prípravou a po umytí odrežte spodnú časť stoniek a z klobúčikov jemne handričkou vysajte vodu. Takto prichystanú hlivu môžete vyprážať, variť či zapekať.

Zdroje:
https://www.webmd.com/diet/what-health-benefits-oyster-mushrooms
https://www.healthline.com/nutrition/oyster-mushroom-benefits

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Pestrec mariánsky vhodný na detox pečene.
Detox Semená a orechy Superpotraviny

Pestrec mariánsky: 10 zdravotných benefitov, ktoré musíte spoznať

Pestrec mariánsky je bodliakovitá rastlina s fialovými kvetmi známa aj ako Silybum marianum. Je známe, že semená pestreca, ktoré obsahujú sylimarín,
Alchemilka a ženské problémy.
Bylinky Čaje Prírodná lekáreň

Alchemilka – zázrak nielen pre ženy

Alchemilka žltozelená (alebo alchemilka obyčajná) je bylina, ktorá sa v využíva na liečbu mnohých zdravotných problémov. V zásade sa bylinka