Detox Ovocie Potraviny Prírodná lekáreň Superpotraviny Zdravá výživa Zdravie

Čučoriedky účinky, použitie, pestovanie

čučoriedky

Jednoduché, zdravé a chutné modré bobuľky pochádzajú zo Severnej Ameriky a užívajú si ich ľudia po celom svete, vrátane nás. Vyrábajú ich domáci a medzinárodní farmári, ktorí majú vášeň pre pestovanie tých najchutnejších a najkvalitnejších čučoriedok. Okrem náramne lahodnej a sviežej chuti poskytujú čučoriedky množstvo benefitov pre naše telo, ktoré ich radia medzi najzdravšie bobule vôbec.

Fakty o čučoriedkach

  • Čučoriedky obsahujú rastlinnú zlúčeninu nazývanú antokyanín, vďaka čomu majú modrú farbu.
  • Jedna šálka čučoriedok poskytuje 24 percent odporúčanej dennej dávky vitamínu C.
  • Prínos mnohých vitamínov, ktoré čučoriedky obsahujú, si viete vychutnať v jogurtoch, ovsených kašiach, zmrzline, šejkoch, džemoch, smoothie miskách, wafliach, koláčoch a jednoducho všade, kde na ne máte chuť!
  • V obchodoch môžete naraziť na čerstvé čučoriedky, zavárané čučoriedky a dokonca aj sušené či lyofilizované (sušené mrazom).

Čučoriedky vitamíny a nutričné hodnoty

Čučoriedky majú nízky obsah kalórií a tuku, no poskytujú slušné množstvo zdravej vlákniny. Jedna šálka (148 gramov) čučoriedok poskytuje 3,6 gramov vlákniny. V skutočnosti asi 16% obsahu sacharidov v týchto plodoch prichádza vo forme vlákniny. Primárne pozostávajú zo 14 % sacharidov, 84 % vody a malého množstva bielkovín a tukov.  Okrem iného obsahujú aj množstvo minerálov a vitamínov, ako napríklad:

  • Vitamín K1 – podieľa sa na zrážaní krvi, ale môže prospievať aj zdraviu kostí,
  • Vitamín C – v čučoriedkach slúži ako antioxidant, ktorý pôsobí priaznivo na imunitu,
  • Mangán – tento esenciálny minerál je potrebný pre normálny metabolizmus aminokyselín, bielkovín, lipidov a sacharidov.

čučoriedky vitamíny

Čučoriedky účinky – pozitívne

Čučoriedky vo všeobecnosti znižujú riziko obezity, cukrovky, srdcových chorôb a celkovej úmrtnosti. Môžu tiež podporiť zdravie vlasov a pokožky, zvýšiť energiu a celkovo znížiť hmotnosť. Niet divu toho, že sa radia medzi superpotraviny. Aké ďalšie benefity nám konzumácia čučoriedok ponúka?

Zdravie srdca

Štúdie zaznamenávajú vzťah medzi bobuľami – alebo potravinami bohatými na flavonoidy – a zlepšeným zdravím srdca. Niektoré výskumy naznačujú, že čučoriedky môžu mať významné zdravotné prínosy pre ľudí s vysokým krvným tlakom, ktorý je hlavným rizikovým faktorom srdcových chorôb.

Zdravie mozgu

Je zaujímavé, že vyšší príjem potravín bohatých na flavonoidy, ako sú čučoriedky, súvisí s lepšou funkciou mozgu. Konzumácia čučoriedok môže zabrániť oxidačnému stresu – ktorý hrá dôležitú úlohu v procese starnutia. Tieto bobule môžu tiež priamo zlepšiť funkciu mozgu.

Kontrola hladiny cukru

Ľudia s cukrovkou sú citliví na rýchle zmeny hladiny cukru v krvi a musia byť opatrní, keď jedia potraviny bohaté na sacharidy. Čučoriedky obsahujú mierne množstvo cukru – alebo 15 gramov na šálku. Nemajú však nepriaznivé účinky na hladinu cukru v krvi, čo môže byť spôsobené ich vysokým obsahom bioaktívnych zlúčenín.

Čučoriedky pestovanie

Čučoriedky si viete vypestovať aj vo vašej záhradke, rovnako ako kanadské čučoriedky, maliny, ríbezle či iné bobule. V nasledujúcich odstavcoch vám dáme návod na to, ako pestovať čučoriedky.

V prvom rade je potrebné si pripraviť miesto a zeminu na sadenie. Miesto by malo byť na slnku a zemina odburinená. Najlepšie spravíte, ak vyberiete miesto, ktoré je ďaleko od vyššej flóry, ako sú napríklad stromy, ktoré by čučoriedkovým kríkom mohli kradnúť zdroje vody či slnečného svetla.

Ak máte vybraté vhodné miesto, ideme na to, ako sadiť čučoriedky.

Sadenice čučoriedok nájdete v obchodoch s rastlinami, či v záhradníctvach, ktoré sadíte 60 – 80 centimetrov od seba a približne 3 metre od iných kríkov či stromov. Korene zasaďte aspoň 10 centimetrov po zem, aby mali pevnú základňu pre rast.

Mladé rastliny čučoriedok rastú rýchlo a behom niekoľkých mesiacov sa z nich stanú malé kríky. V prvom roku môžu narásť na 70 % svojej zrelej veľkosti. Môže však trvať niekoľko rokov, kým čučoriedkové kríky dozrejú a začnú prinášať ovocie, takže trpezlivosť je kľúčová. Kvalitný krík znamená kvalitné bobule, preto myslite do budúcnosti, pretože správna starostlivosť o čučoriedkové kríky vám môžu prinášať plody 30 až 50 rokov.

V období jari po mrazoch môžete na kríkoch vidieť, ako začínajú rásť prvé listy a puky. V tejto fáze a tiež počas celého vegetačného obdobia je potrebné kríky hnojiť a dostatočne polievať. O tom vám povedia aj samotné kríky. Nedobrá starostlivosť sa preukáže na žltnutí listov.

Zrelé čučoriedkové kríky rozkvitnú zhlukmi šiestich až 12 malých bielych kvetov, v časoch, kedy začnú teploty pomaly stúpať. Čučoriedkové kríky sa z úplne bielej a zelenej farby premenia na dúhu bobúľ v rôznych fázach dozrievania. Keď sú kvety opelené, následne tvoria sýtozelené bobule, ktoré prechádzajú do priesvitnej svetlozelenej, ružovo-červenej a potom plnej striebristo-modrej.

Ak chcete čučoriedky obrať, nerobte to násilím. Stačí keď každý deň s kríčkom zatrasiete. Zrelé ovocie spadne hneď a ostatné čučoriedky ostanú na stonke, aby ešte dozreli.

Čučoriedky pestovanie

Čo sú lesné čučoriedky?

Lesné čučoriedky rastú plazivo na slnečných alebo polotienistých miestach. Najčastejšie sa vyskytuje na severnej pologuli, a to v severnej Ázii a v Európe, takže ich nájdete aj na našom území. Zazrieť ich môžete v riedkych lesoch alebo v blízkosti močiarov a rašelín. Tak ako klasické čučoriedky, aj tie lesné si dokážu zvyknúť na domáce podmienky pestovania.

Zdroje:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/287710
https://www.rabenhorst.de/en/science-of-juice/fruit-vegetable-encyclopedia/wild-blueberry/
https://www.healthline.com/nutrition/foods/blueberries

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Pestrec mariánsky vhodný na detox pečene.
Detox Semená a orechy Superpotraviny

Pestrec mariánsky: 10 zdravotných benefitov, ktoré musíte spoznať

Pestrec mariánsky je bodliakovitá rastlina s fialovými kvetmi známa aj ako Silybum marianum. Je známe, že semená pestreca, ktoré obsahujú sylimarín,
Alchemilka a ženské problémy.
Bylinky Čaje Prírodná lekáreň

Alchemilka – zázrak nielen pre ženy

Alchemilka žltozelená (alebo alchemilka obyčajná) je bylina, ktorá sa v využíva na liečbu mnohých zdravotných problémov. V zásade sa bylinka