Kombucha je fermentovaný čajový nápoj, ktorý je jemne perlivý a s kyslou chuťou. Vzhľadom k nízkemu obsahu kalórií a cukru je vynikajúcou voľbou pre ľudí, ktorí hľadajú alternatívu bez akýchkoľvek škodlivých prísad.
Ale čo presne je kombucha a prečo je tak populárna?
V tomto článku vám povieme všetko, čo potrebujete vedieť o kombuche. Od jej výhodách a potenciálnych vedľajších účinkov, až po to, či by ste ju mali piť alebo nie, takže sa môžete dozvedieť, či môžete tento fermentovaný nápoj bezpečne zahrnúť do svojho jedálnička. Najprv si však v krátkosti povedzme o výhodách kombuchy a o tom, prečo vidíme tento fermentovaný šumivý nápoj všade, od obchodov so zdravou výživou.
Čo je to kombucha?
Kombucha je fermentovaný nápoj vyrobený z čaju, cukru a bakteriálnej kultúry nazývanej SCOBY (symbiotická kolónia baktérií a kvasiniek). Proces fermentácie trvá 7 až 14 dní. Na výrobu kombuchy sa používa zelený aj čierny čaj. Domáci pivovarníci však vo všeobecnosti používajú čierny čaj, pretože rýchlejšie fermentuje. Odrody čierneho čaju majú zvyčajne hlbokú chuť. Naopak, niektorí ľudia milujú zelený čaj kombucha, pretože má jemnejšiu chuť.
Ako chutí kombucha?
Kombucha je jemne perlivý, fermentovaný studený čajový nápoj s jemne kyslou príchuťou, ktorý sa dá pripraviť v rôznych príchutiach, od osviežujúcej maliny až po zázvor a citrón. Pôvod nápoja sa odhaduje až na 2000 rokov. Avšak, jeho stúpajúca popularita v posledných rokoch je pravdepodobne spôsobená rastúcim záujmom o úlohu fermentovaných potravín v zdraví čriev. To viedlo k tomu, že predfermentované verzie tohto starého nápoja sa stali dostupnejšie.
Prečo je kombucha populárna?
Fermentované nápoje v poslednom desaťročí narástli na popularite, keďže veda zdôrazňuje ich výhody.
Na čo je dobrá kombucha? 6 výhod
Kombucha je spojená s celým radom výhod. Toto sú len niektoré z výhod kombuchy a ako vás môže podporiť vo vašom zdravom životnom štýle:
Zdroj probiotík
Vďaka obsahu baktérií môže kombucha čaj prispieť k udržaniu zdravej populácie mikroorganizmov vo vašich črevách. Tieto baktérie môžu pozitívne ovplyvniť váš žalúdok. Fermentované potraviny sú vytvárané pomocou bakteriálnych kultúr, ktoré v procese fermentácie produkujú probiotiká, a kombucha nie je výnimkou.
Obsah antioxidantov
Zelený aj čierny čaj obsahujú antioxidanty nazývané polyfenoly, ktoré sú spojené s kardiovaskulárnym zdravím.
Obsah vitamínov a minerálov
Kombucha obsahuje dôležité vitamíny a minerály pre celkové zdravie a pohodu. Medzi ne patria zinok, meď, horčík, železo, nikel a kobalt, rovnako ako vitamíny B1, B6, B12 a vitamín C.
Je to vynikajúca alternatíva k menej zdravým, sladeným nápojom
V súčasnosti ľudia uprednostňujú kombuchu pred vysokokalorickými, sýtenými, cukrom sladenými nápojmi alebo alkoholom.
Môže mať antibakteriálne vlastnosti
Predovšetkým kombucha vyrobená zo zeleného čaju ukázala mikrobiálne vlastnosti. Konkrétne sa zistilo, že kombucha na báze zeleného čaju inhibuje rast baktérií Staphylococcus epidermidis, Listeria monocytogenes a Micrococcus luteus. Nie len to, ale má aj potenciál pôsobiť proti kvasinkám Candida a baktériám spôsobujúcim infekcie.
Môže prispieť k posilneniu imunitného systému
Výhody kombuchy pre zdravie čriev môžu zároveň poskytnúť podporu imunitnému systému. Je dôležité si uvedomiť, že tráviaci systém a imunitný systém sú tesne prepojené; výstelka čriev produkuje protilátky, ktoré pomáhajú chrániť telo. Až 70 percent imunitného systému sa nachádza práve v črevách. Optimálne zdravie čriev je kľúčom k silnému imunitnému systému. Fermentujúce baktérie v kombuche môžu posilniť imunitu vďaka dávke prospešných baktérií, ktoré poskytujú.
Podporuje zdravie pečene
Podobne kombucha môže prispieť k zlepšeniu zdravia pečene vďaka svojej potenciálnej schopnosti detoxikovať telo. Takže pravidelné konzumovanie tohto nápoja môže sčasti znížiť náročnosť na pečeň.
Má konzumácia kombuchy vedľajšie účinky?
S nadmerným pitím kombuchy sú občas spojené niektoré nepríjemné vedľajšie účinky a potenciálne riziká.
Tieto zahŕňajú:
- Bolesť v bruchu
- Alergické reakcie
- Hnačku
- Nevoľnosť
- Závraty
- Bolesť hlavy
Vedecké štúdie však ukazujú, že väčšina ľudí, ktorí zažili vedľajšie účinky, mala buď už existujúcu chorobu, alebo konzumovala kontaminovanú dávku kombuchy. Rovnako ako pri každom živom jedle alebo nápoji sa odporúča umožniť vášmu tráviacemu systému prispôsobiť sa postupným zvyšovaním množstva, ktoré konzumujete. Napríklad začnite s 100 ml denne počas prvého týždňa a postupne zvyšujte.
Zdroje:
- https://ndb.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/515456/nutrients
- https://www.livingproofnyc.com/kombucha-101-what-it-is-how-its-made-and-why-its-beneficial/
- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1319016413000819
- https://www.gminsights.com/pressrelease/probiotics-market
- https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2019/feb/09/is-kombucha-good-for-you
- https://time.com/109387/maple-water-chia-seed-juice-which-health-drinks-are-actually-healthy/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4854945/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24290641/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3220617/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19420997/
- https://ifst.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1046/j.1365-2621.2000.00342.x
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3257683/
- https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1745-4514.2011.00629.x
- https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/how-make-kombucha
- https://cocktails.lovetoknow.com/about-cocktails/hard-kombucha-facts-brands-benefits