V dnešnej dobe sa často spoliehame na vyrábané lieky a recepty, ale je to naozaj jediný spôsob liečby? Aj keď máme všetky tieto moderné možnosti, mnoho ľudí sa vracia k liečivým rastlinám, ktoré sú základom: Bylinné prípravky, ktoré majú schopnosť liečiť a zlepšovať fyzické aj duševné zdravie. Aj keď sú moderné lieky dôležité, je dobré vedieť, že sila prírody je na našej strane a tieto bylinné rastliny sú k dispozícii na podporu nášho zdravia. Mnohé bylinky a čaje však ponúkajú jemné a bezpečné spôsoby na zlepšenie zdravia. Je dôležité venovať pozornosť dôkazom o účinnosti každej bylinky a možným interakciám alebo bezpečnostným problémom. Je potrebné vyhnúť sa užívaniu bylín pre deti, tehotné a dojčiace ženy.
Pred začatím akejkoľvek novej liečby je však vždy dôležité poradiť sa so svojím lekárom.
Ginko
Ako jedno z najstarších stromových druhov, ginko je zároveň jednou z najstarších homeopatických rastlín a kľúčovou bylinkou čínskej medicíny. Listy sa využívajú na výrobu kapsúl, tabliet a extraktov a po vysušení sa môžu konzumovať aj ako čaj. Je najznámejší pre svoju schopnosť zlepšiť zdravie mozgu. Štúdie naznačujú, že ginko môže pomôcť pacientom s miernou až stredne ťažkou demenciou a môže spomaliť pokles kognitívnych funkcií pri demencii a Alzheimerovej chorobe. Nedávne výskumy sa zaoberajú aj jeho potenciálnym vplyvom na cukrovku, a stále prebiehajú ďalšie štúdie.
Ginko môže byť prospešné pri:
- demencii
- Alzheimerovej chorobe
- zdraví očí
- zápaloch
- cukrovke
- hojení kostí
- úzkosti
- depresii
Čo by ste mali zvážiť?
Môže mať interakcie s liekmi na zriedenie krvi. Semená ginka sú toxické pri požití. Vedľajšie účinky môžu zahŕňať bolesti hlavy, nevoľnosť, závraty a alergické reakcie. Pred začatím užívania ginka je dôležité konzultovať s lekárom kvôli možným interakciám s inými liekmi.
Kurkuma
Vďaka svojej brilantnej oranžovej farbe nemôžete prehliadnuť na poličke s korením kurkumu. Predpokladá sa, že kurkuma pochádza z Indie a má protirakovinové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť zabrániť mutáciám DNA. Ako prostriedok proti zápalom sa môže užívať ako doplnok a používa sa miestne na úľavu od bolesti u ľudí trpiacich artritídou. Je široko používaná na celom svete ako kuchynská prísada, čo ju robí výborným doplnkom mnohých jedál s vysokým obsahom antioxidantov. Kurkuma sa ukázala ako sľubná aj pri liečbe rôznych dermatologických ochorení a kĺbovej artritídy.
Kurkuma môže byť prospešná pri:
- bolesti spôsobenej zápalovými ochoreniami, ako je artritída
- prevencii rakoviny
- zastavení mutácií DNA
- rôznych kožných ochoreniach
Pupalkový olej
Žiarivo žltý kvet pupalky dvojročnej produkuje olej, ktorý sa predpokladá, že pomáha zmierniť príznaky predmenštruačného syndrómu (PMS) a kožných ochorení ako je ekzém. Štúdie týkajúce sa tohto oleja sú rozmanité, ale existujú tiež výskumy, ktoré sú dôveryhodnejšie ako iné. Napríklad niektoré štúdie ukázali, že pupalkový olej má protizápalové účinky a môže pomôcť pri ochoreniach ako atopická dermatitída a diabetická neuropatia. Tiež sa ukazuje ako prospešný pri iných zdravotných problémoch, ako je bolesť prsníkov.
Nedávne výskumy poukazujú na zlepšenie kvality života pacientov so sklerózou multiplex, na úpravu hormonálnych hladín a citlivosti na inzulín u pacientov so syndrómom polycystických vaječníkov a na miestne použitie pri miernej dermatitíde. Podľa týchto štúdií môže pupalkový olej predstavovať významnú položku vo svete liečivých rastlín. Je však potrebné mať na pamäti, že môže interagovať s niektorými liekmi. Nové výskumy a aplikácie sľubujú ďalšie možnosti využitia tohto oleja.
Pupalkový olej môže mať pozitívny vplyv na:
- predmenštruačný syndróm (PMS)
- kožný stav
- bolesť prsníkov
- menopauza
- zápal
- diabetická neuropatia
- roztrúsená skleróza
- syndróm polycystických vaječníkov (PCOS)
- krvný tlak
Čo by ste mali zvážiť?
- vyvoláva interakcie s niektorými liekmi na zrážanie krvi
- môže ovplyvniť absorpciu lieku počas liečby HIV
- reaguje s liekom lítiom pri bipolárnej poruche
- dlhodobé užívanie nemusí byť bezpečné
Ľanové semienka
Ľanové semienka, dostupné aj vo forme oleja, patrí medzi bezpečnejšie možnosti medzi rastlinnými doplnkami stravy. Semienka, ktoré sa zbierajú už tisíce rokov, sú v súčasnosti ocenené pre svoje antioxidačné vlastnosti a protizápalové účinky. Ľanové semienka môžu pomôcť predchádzať rakovine hrubého čreva.
Iný výskum uvádza, že semeno ľanu má schopnosť znížiť krvný tlak. Jeho konzumácia môže tiež prispieť k redukcii obezity. Mnoho ľudí pridáva ľanové semienka do ovsených vločiek a smoothies a sú dostupné aj vo forme tabliet a oleja.Najlepší spôsob, ako integrovať ľanové semeno, je cez stravu. Môžete ho pridávať do cereálií, šalátov, varených jedál, pečiva alebo smoothies. Ľanový olej môžete použiť aj pri príprave šalátového dresingu.
Ľanové semienka môžu byť prospešné pre:
- redukciu obezity
- reguláciu krvného tlaku
- prevenciu rakoviny hrubého čreva
- zmiernenie zápalov
- zmiernenie príznakov návalov horúčavy
Neužívajte surové alebo nedozreté ľanové semienka, pretože môžu byť toxické.
Olej z čajovníka
Čajovník, pôvodom z Austrálie, produkuje olej, ktorý sa dlho považuje za prospešný pri kožných problémoch ako je mierne akné, mykóza, drobné rany, lupiny, uštipnutia hmyzom a ďalšie zápalové stavy kože. Existuje istá úroveň výskumu o antimikrobiálnych vlastnostiach oleja z čajovníka pri ránach a miestnych infekciách.
Olej z čajovníka spomalil rast mikróbov spôsobujúcich akné. Často sa používa vo forme vysoko koncentrovaného esenciálneho oleja. Olej z čajovníka ako aj všetky esenciálne oleje, by sa mali riediť v rastlinnom oleji. Olej, však, už často prichádza zriedený v rôznych produktoch starostlivosti o pleť a krémoch.
Olej z čajovníka môže byť prospešný pri:
- akné
- mykóze na chodidlách
- lupiny
- uštipnutie hmyzom
Čo by ste mali zvážiť?
- perorálne užívanie oleja z čajovníka je toxické
- vaša pokožka môže reagovať alergicky
- môže ovplyvniť hormonálnu rovnováhu
- neodporúča sa dlhodobé užívanie
Echinacea
Tieto kvety sa už stáročia využívajú ako liek vo forme čajov, štiav a extraktov. Dnes sú dostupné aj vo forme práškov alebo doplnkov stravy. Najznámejšie využitie echinacey je na zmiernenie príznakov bežného nachladnutia. Vo všeobecnosti je echinacea relatívne bezpečná s minimálnymi možnými vedľajšími účinkami. Môžete ju vždy použiť s nádejou, že príznaky nachladnutia sa zmiernia rýchlejšie.
Echinacea môže mať priaznivý účinok na:
- nachladnutie
- imunitu
- zápal priedušiek
- infekcie horných dýchacích ciest
Môže byť náročná pre tráviaci systém. Môžu sa vyskytnúť alergické reakcie.
Výťažok z hroznových jadier
Výťažok z hroznových jadier, dostupný vo forme tekutiny, tabliet alebo kapsúl, je už dlhé roky osvedčený a oslavovaný pre svoje antioxidačné vlastnosti. Má silné zdravotné výhody, vrátane zníženia hladiny LDL (zlého) cholesterolu a zlepšenia príznakov slabého krvného obehu v žilách dolných končatín.
Štúdie potvrdzujú, že pravidelná konzumácia výťažku z hroznových jadier má protirakovinové účinky a zdá sa, že brzdí rast rakovinových buniek. Výťažok z hroznových jadier obsahuje rovnaké antioxidanty ako víno.
Výťažok z hroznových jadier môže mať priaznivý vplyv na:
- rakovinu
- znižovanie hladiny LDL (zlého) cholesterolu
- cirkuláciu v žilách dolných končatín
- opuchy
- krvný tlak
Užívajte opatrne, ak užívate lieky na riedenie krvi alebo na reguláciu krvného tlaku alebo ak plánujete chirurgický zákrok. Môže ovplyvniť vstrebávanie železa.
Levanduľa
Ak trpíte úzkosťou, je pravdepodobné, že vám niekto odporučil levanduľový esenciálny olej. Tento aromatický fialový kvet má pomerne pevnú pozíciu v rámci výskumov, ktoré sa zameriavajú najmä na jeho anti-úzkostné vlastnosti. Štúdia preukázala jeho upokojujúce účinky, zatiaľ čo iný výskum potvrdil, že levanduľa môže priamo ovplyvniť náladu a kognitívne schopnosti. Bol tiež ocenený pre svoje sedatívne vlastnosti, ktoré pomáhajú ľuďom dosiahnuť potrebný odpočinok.
Nedávno bolo zistené, že levanduľa má aj protizápalové účinky. Je najúčinnejšia, keď sa riedi a aplikuje na pokožku alebo sa používa v aromaterapii a má minimálne vedľajšie účinky.
Levanduľa môže byť prospešná pri:
- úzkosti
- stresu
- krvnom tlaku
- migréne
Môže vyvolať podráždenie pokožky. Nezriedené použitie môže ovplyvniť hormonálnu rovnováhu.
Harmanček
S kvetmi, ktoré pripomínajú malé sedmokrásky, je harmanček ďalšou liečivou rastlinou, ktorá sa predpokladá, že má protiúzkostné vlastnosti.
Jeho upokojujúce účinky boli často predmetom výskumu. Harmanček je účinnejší než užívanie placeba pri liečbe generalizovanej úzkostnej poruchy. Harmanček môže byť prospešný pri:
- úzkosti
- stresu
- nespavosti
- rakovine
Zdroje:
https://dx.doi.org/10.4103%2F1673-5374.202927
https://doi.org/10.5021/ad.2018.30.4.409
https://wwjournals.com/index.php/ijsr/article/view/15670
https://nccih.nih.gov/health/eveningprimrose
https://dx.doi.org/10.2147%2FNDT.S149403
https://doi.org/10.1016/j.apjtb.2017.10.004
https://doi.org/10.1177%2F2045125316658617
https://doi.org/10.1152/ajpendo.00391.2018
https://doi.org/10.1207/s15327914nc5402_8
https://nccih.nih.gov/health/flaxseed/ataglance.htm
https://doi.org/10.3945/jn.114.205302
https://www.fasebj.org/doi/abs/10.1096/fasebj.31.1_supplement.972.5
http://dx.doi.org/10.4172/2153-2435.1000513
https://nccih.nih.gov/health/tea/treeoil.htm
https://www.poison.org/articles/2010-dec/tea-tree-oil
https://nccih.nih.gov/health/echinacea/ataglance.htm
https://www.mskcc.org/cancer-care/integrative-medicine/herbs/grape-seed