Môžete sa pokúsiť zvýšiť nízky krvný tlak úpravou stravovacích návykov, napríklad zvýšením príjmu vody a soli. V prípade príliš nízkeho krvného tlaku však môže byť potrebné vyhľadať urgentnú lekársku pomoc. Nízky krvný tlak alebo hypotenzia sa vyskytuje, keď je hodnota krvného tlaku nižšia než normálne hodnoty. Opačným stavom je vysoký krvný tlak alebo hypertenzia. Krvný tlak, je sila, s akou krv tlčie do stien krvných ciev pri prechode cez ne. Krv je srdcom pumpovaná do celej sústavy ciev.
Krvný tlak sa zvyčajne meria dvoma hodnotami. Prvá, alebo vyššia hodnota, sa nazýva systolický tlak. Toto je tlak počas srdcového úderu. Druhá, alebo nižšia hodnota, sa nazýva diastolický tlak. Ide o tlak v čase medzi srdcovými údermi, keď srdce odpočíva. Diastolický tlak zvyčajne klesá pod úroveň systolického tlaku.
Priemerne zdravý krvný tlak je približne 120/80 mm Hg. Mierne kolísanie čísel počas dňa nie je neobvyklé aj pri zachovaní celkového zdravia. Hypotenzia nastáva, keď je váš krvný tlak nižší než 90/60 mm Hg. Každá časť vášho tela – vrátane mozgu, srdca a pľúc – dostáva dostatočné množstvo krvi a kyslíka, váš krvný tlak sa počas dňa prirodzene mení. Vaše telo neustále upravuje a vyvažuje krvný tlak. Poloha vášho tela môže ovplyvniť váš krvný tlak. Napríklad, ak sa náhle postavíte, môže na chvíľu klesnúť. Váš krvný tlak sa tiež znižuje, keď odpočívate alebo spíte.
Príznaky nízkeho krvného tlaku:
- Poruchy videnia
- Zmätok
- Stavy depresie
- Závraty
- Mdloby
- Únava
- Pocit chladu
- Pocit smädu
- Ťažkosti so sústredením
- Nevoľnosť
- Rýchle, plytké dýchanie
- Potenie
Ako zvýšiť nízky krvný tlak?
Ak trpíte hypotenziou, prvým krokom je dohodnúť si vyšetrenie u vášho lekára. Po konzultácii o vašej anamnéze, životnom štýle a ďalších faktoroch, môže váš lekár zmeniť vaše lieky alebo navrhnúť určité zmeny životného štýlu, aby ste sa dostali k podstate problému. Je dôležité neprestať užívať žiadne lieky ani meniť dávkovanie bez toho, aby ste sa najskôr porozprávali s lekárom.
Pite veľa vody
Dehydratácia môže niekedy viesť k nízkemu krvnému tlaku. Niektorí ľudia môžu mať hypotenziu aj pri miernom dehydratovaní. Môžete sa tiež dehydratovať príliš rýchlo stratou vody. To sa môže stať v prípade zvracania, silnej hnačky, horúčky, namáhavého cvičenia a nadmerného potenia. Lieky, ako sú diuretiká, môžu tiež spôsobiť dehydratáciu. Pite viac vody pomocou prenosnej fľaše na vodu. Použite budík alebo časovač, ktorý vás upozorní, aby ste sa napili.
Konzumujte vyváženú stravu
Nízky krvný tlak a iné vedľajšie účinky sa môžu vyskytnúť, ak nedostávate dostatok živín. Nedostatočné hladiny vitamínu B12, kyseliny listovej a železa, môžu spôsobiť anémiu. Tento stav nastáva, keď vaše telo nemôže produkovať dostatok krvi a môže viesť k nízkemu krvnému tlaku. Váš lekár vám môže odporučiť zmeny vo vašej každodennej strave a užívanie doplnkov.
Konzumujte menšie porcie jedál
Po konzumácii veľkého jedla sa môže vyskytnúť nízky krvný tlak, čo je bežné najmä u starších dospelých. Dôvodom je, že po jedle sa krv sústreďuje do tráviaceho traktu. Normálne sa zvyšuje srdcová frekvencia, aby sa vyrovnala s krvným tlakom. Nízkemu krvnému tlaku sa môžete vyhnúť konzumáciou menších porcií jedál. Obmedzenie sacharidov tiež môže pomôcť udržať krvný tlak po jedle stabilnejší.
Vyhýbajte sa alkoholu
Pitie alkoholu môže viesť k dehydratácii a tiež môže interferovať s účinkami liekov, čo môže spôsobiť nízky krvný tlak.
Zvýšte príjem soli
Sodík pomáha zvyšovať krvný tlak, avšak, príliš veľký príjem soli môže mať nežiaduce účinky na srdce. Poraďte sa so svojím lekárom, koľko soli by ste mali konzumovať. Pridávajte kuchynskú soľ do neupravených jedál, aby ste mohli lepšie kontrolovať množstvo soli, ktoré konzumujete. Vyhnite sa rafinovaným a spracovaným potravinám obsahujúcim veľa soli.
Kontrolujte hladinu cukru v krvi
Diabetes a vysoká hladina cukru v krvi môžu viesť k nízkemu krvnému tlaku. Pokles objemu tekutín môže nastať v dôsledku vylučovania moču, ktoré sa vyskytuje po vysokej hladine cukru v krvi. Ide o stav, keď sa telo snaží odstrániť nadbytočnú glukózu prostredníctvom častého močenia. Navštívte svojho lekára, aby ste zistili najlepší plán stravovania, cvičenia a liečby, ktoré pomôžu udržať hladinu cukru v krvi pod kontrolou.
Skontrolujte si funkciu štítnej žľazy
Ochorenia štítnej žľazy sú časté. Hypotyreóza sa vyskytuje, keď štítna žľaza neprodukuje dostatok hormónov. To môže viesť k nízkemu krvnému tlaku. Jednoduchý krvný test môže určiť, či máte hypotyreózu. Možno budete potrebovať lieky a nový stravovací plán, ktorý pomôže zlepšiť funkciu štítnej žľazy.
Noste kompresné pančuchy
Elastické pančuchy alebo ponožky môžu pomôcť zabrániť hromadeniu krvi v nohách. Týmto sa zmierni ortostatickú alebo posturálnu hypotenziu, ktorá je spôsobená nízkym krvným tlakom v dôsledku dlhého státia, ležania alebo sedenia. Ľudia, ktorí trávia veľa času v posteli, môžu potrebovať kompresné ortézy, ktoré pomôžu odvádzať krv z nôh. Ortostatická hypotenzia je častejšia u starších dospelých. Ak trpíte ortostatickou hypotenziou, vyhýbajte sa dlhodobému státiu.
Užívanie liekov
V prípade nízkeho krvného tlaku vám váš lekár môže predpísať lieky.
Rozpoznanie spúšťačov
Naučte sa rozpoznávať spúšťače a symptómy. Ak sa vám točí hlava, posaďte sa alebo si ľahnite. Tieto príznaky zvyčajne rýchlo ustúpia. Deti a dospievajúci s nízkym krvným tlakom v dôsledku polohy tela zvyčajne prerastú túto fázu. Emocionálne rozrušujúce situácie tiež môžu spôsobiť nízky krvný tlak a hoci nie je vždy možné vyhnúť sa im, je užitočné si uvedomiť ako stres a iné faktory môžu ovplyvniť krvný tlak. Tiež je možné, že nízky krvný tlak môže vyvolať pocity depresie.
Zdroje:
https://www.thyroid.org/hypothyroidism/
https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/HYPERTENSIONAHA.108.126698
https://www.childrens.com/specialties-services/conditions/low-blood-pressure-hypotension
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1933171111002063?via%3Dihub
https://bmcpublichealth.biomedcentral.com/articles/10.1186/1471-2458-11-601
https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/STR.0000000000000158