Klinčeky sú sladké, aromatické korenie. Sú to púčiky klinčekového stromu (Syzygium aromaticum). Pochádzajú z Indonézie a pestujú sa najmä na Srí Lanke, v Indonézii a na Madagaskare. Väčšina zdravotných výhod klinčekov pochádza z eugenolu a karyofylénu, dvoch silných germicídov, ktoré sú tiež antioxidanty, antimikrobiálne látky a zabíjajú parazity a odpudzujú hmyz. Jedna čajová lyžička mletého klinčeka navyše obsahuje 30 % odporúčaného diétneho príjmu mangánu, 4 % vitamínu K, 3 % vitamínu C a malé množstvo vápnika, horčíka a vitamínu C.
Klinčeky zo Srí Lanky, označené zemepisným označením Cejlónske klinčeky sú dostupné v strukoch, prášku a klinčekovom oleji a ponúkajú výrazné zdravotné výhody, vrátane; tráviaceho systému
- Upokojuje duševné napätie
- Reguluje hladinu cukru v krvi
- Pomáha s akné
- Zdravia pečene
- Zlepšuje zdravie pokožky hlavy
- Zlepšuje zdravie ústnej dutiny
- Omladzuje pleť
- Zlepšuje dýchanie
- Zdravie traktu
- Zlepšuje tráviaci systém
Klinčeky boli široko používané v čínskej a ajurvédskej bylinnej medicíne na liečbu mnohých ochorení tráviaceho traktu a boli účinným domácim liekom proti plynatosti a čkaniu.
Vysoká prítomnosť eugenolu pomáha znižovať výskyt otravy jedlom. Okrem boja proti otrave jedlom má vlastnosti, ktoré pôsobia proti mikroorganizmom.
Zistilo sa, že klinček zvyšuje produkciu žalúdočného hlienu, čím chráni vnútornú výstelku žalúdka, dvanástnika alebo pažeráka pred peptickými vredmi. Okrem toho sa zistilo, že výťažky z klinčeka vykazujú účinky podobné liekom proti vredom, čo tiež zodpovedá za ich pozitívny vplyv na zdravie čriev.
Reguluje hladinu cukru v krvi
Cukrovka oslabuje pankreatické bunky, ktoré vytvárajú inzulín, čím telo nedostáva dostatok inzulínu na normálne fungovanie. Klinčekový olej prispieva k udržiavaniu týchto hladín inzulínu tým, že reguluje odozvy inzulínu a glukózy.
Vo výťažkoch z klinčekov, najmä v klinčekovom oleji, pôsobí na reguláciu hladiny cukru v krvi tromi rôznymi spôsobmi.
Pomáha hlienovým bunkám tráviaceho traktu absorbovať o 63 % viac glukózy, čím sa znižuje hladina glukózy v krvnom obehu.
Obmedzuje produkciu glukózy v pečeňových bunkách
Obmedzuje činnosť tráviacich enzýmov, ktoré štiepia komplexné sacharidy a sacharózu na glukózu.
Preto môžu extrakty z klinčekov efektívne kontrolovať hladinu cukru v krvi po jedle, znižovať hladinu glukózy nalačno a zároveň zvyšovať spotrebu glukózy.
Zlepšuje zdravie pečene
Opakované štúdie zistili, že výťažky z klinčeka zlepšujú zdravie pečene, chránia pečeňové bunky pred zápalom a degeneráciou.
Zistilo sa, že zlúčenina eugenolu nachádzajúca sa v klinčekoch znižuje zápal a oxidačný stres v pečeňových bunkách a zároveň zvráti príznaky cirhózy pečene. Mimochodom, výskum tiež zistil, že znižuje zápal a oxidačný stres v pečeňových bunkách spôsobený nadmerným pitím, zatiaľ čo antioxidanty v klinčekoch tiež znižujú oxidačný stres pri strese pečene.
Nadmerná konzumácia Eugenolu však môže mať negatívne účinky na pečeň a môže spôsobiť trvalé poškodenie pečene.
Zlepšuje zdravie ústnej dutiny
Nedostatočná ústna hygiena môže spôsobiť infekciu ďasien spôsobenej baktériami nahromadenými okolo línie ďasien. Klinčekový olej s jeho antiseptickými a antibakteriálnymi vlastnosťami môže pomôcť zmierniť opuch a bolesť v postihnutých oblastiach pri jemnej aplikácii a masáži. Žuvanie klinčekov môže taktiež pomôcť zmierňovať bolesť, pretože uvoľňuje extrakt z klinčekov v ústach.
Klinček je overeným prostriedkom na liečbu aftov v ústach a malých lézií, ktoré sa vyskytujú pod jazykom, vnútri pier alebo na lícach alebo na spodnej časti ďasien. Oplachovanie úst roztokom klinčekového oleja zmiešaným s vodou alebo žuvanie klinčekov je osvedčeným spôsobom liečby drobných ústnych lézií a aftov.
Klinčekový olej a klinčeky tiež pomáhajú zmierňovať bolesti zubov, keď sú priamo umiestnené na postihnutý zub alebo aplikované na zub pomocou vaty. Pravidelné oplachovanie úst teplou vodou zmiešanou s klinčekovým olejom môže prispieť k zlepšeniu zdravia ústnej dutiny a odstráneniu zápachu z úst.
Zlepšuje zdravie dýchacích ciest
Para z klinčekového oleja uvoľňuje hlien v hrdle a pažeráku a umožňuje jeho odstránenie cez ústa. Podobný efekt môže byť dosiahnutý aj pitím čierneho čaju s prídavkom klinčekov. Okrem toho protizápalové vlastnosti klinčeka upokojujú dýchacie cesty a olej bráni tvorbe baktérií v pľúcach, čo z neho robí účinný prostriedok pri liečbe respiračných problémov ako je astma.
Upokojuje duševné napätie
Aplikácia klinčekového oleja pomáha zmierniť bolesti hlavy zlepšením krvného obehu a pôsobí ako mierny anestetikum. Flavonoidy prítomné v klinčekovom oleji majú protizápalové účinky, čo vedie k zníženiu únavy, duševnej vyčerpanosti, úzkosti a stresu vďaka svojim stimulačným vlastnostiam. Čaj lúhovaný s celými klinčekmi, škoricou a lístkami mäty môže rovnako zmierniť stres a napätie.
Pomáha s akné
Vysoké koncentrácie eugenolu v klinčekovom oleji, ktorý disponuje protizápalovými a antibakteriálnymi vlastnosťami, prispievajú k odstraňovaniu akné a predchádzajú budúcim vyrážkam. Tento olej taktiež bráni pridruženým infekciám a redukuje výskyt škvŕn a stop po akné na tvári.
Zlepšuje zdravie pokožky hlavy
Aplikácia klinčekového oleja na pokožku hlavy stimuluje krvný obeh, podporuje rast vlasov a prispieva k zdravému, lesklému a plnému objemu vlasom. Zmes klinčekového oleja s olivovým olejom môže byť využitá ako kondicionér, brániac tvorbe lupín a prevencii vypadávania vlasov.
Omladzuje pleť
Klinčekový olej pôsobí aj ako exfoliátor tým, že odstraňuje odumreté bunky kože, podporuje krvný obeh, redukuje príznaky predčasného starnutia a poskytuje pokožke hladký a žiarivý vzhľad. Použitie zriedeného klinčekového oleja na pokožku znižuje ochabnutie a viditeľnosť jemných línií a vrások.
Zdroje:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27664636/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4285960/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30234415/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26188932/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29022202/
https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/09540105.2017.1320357
https://ift.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/1750-3841.14180
https://ift.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/1750-3841.14180
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19062476/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25605463/