Myší chvost môžete poznať aj pod názvom rebríček obyčajný. Ide o rastlinu z čeľade astrovitých alebo zložených. Má ploché alebo kupolovité zhluky malých bielych kvetov, ktoré kvitnú od apríla do októbra. Atraktívna, odolná trvalka môže dosiahnuť výšku asi 90 centimetrov. Jeho aromatické, jemné, perovito strihané listy dodávajú rastline mäkký, papraďovitý vzhľad.
Myší chvost účinky
- extrakt alebo masť z listov myšieho chvosta môžu podporiť hojenie rán
- myší chvost čaj môže poskytnúť niekoľko tráviacich výhod, ako je boj proti vredom či žalúdočným problémom
- čaj tiež obsahuje flavonoidy a alkaloidy, ktoré môžu zmierniť príznaky depresie a úzkosti
- myší chvost môže zmierniť príznaky určitých porúch mozgu, ako je epilepsia, roztrúsená skleróza, Alzheimerova a Parkinsonova choroba
- korene myšieho chvostu pomáhajú s bolesťou zubov
Čaj myší chvost – príprava
Listy a kvety je možné pripraviť na čaj lúhovaním 1–2 čajových lyžičiek (5–10 gramov) vo vriacej vode na 5–10 minút. Je možné ho tiež vysušiť, vďaka čomu budete mať zdravý a liečivý čaj poruke aj v zimných mesiacoch.
Pestovanie
Hlboké korene, voňavé kvety a vysoké stonky robia z rebríka potešenie pre mnohých záhradkárov na svojich dvoroch. Táto rastlina ťaží minerály ako draslík, vápnik, horčík, meď a fosfor, čím vytvára prostredie bohaté na živiny, v ktorom môžu rastliny prosperovať.
Ak chcete pestovať rebríček zo semien, začnite skoro na jar (asi 8 až 10 týždňov pred posledným mrazom) a semená vysejte do sadiacich črepníkov. Semená zatlačte do pôdy a zalejte vodou. Držte podnos na teplom, slnečnom mieste a myší chvost začne klíčiť asi o dva týždne.
Listy je možné zbierať kedykoľvek počas roka, ale najsilnejšie sú na jar a začiatkom leta. Koreň sa používa na bolesti vrátane bolesti zubov a najlepšie sa zbiera na jeseň.
Zdroje:
https://www.fs.usda.gov/wildflowers/plant-of-the-week/achillea_millefolium.shtml
https://www.healthline.com/nutrition/yarrow-tea