Zázvor nie je len chuťovou zložkou, ale aj veľmi obľúbenou ajurvédskou bylinkou, ktorá pomáha pri liečbe mnohých bežných ochorení. Od ochucovania jedál až po vyplavovanie toxínov je známy svojimi magickými výhodami, a to je dôvod, prečo naň kuchári aj lekári prisahajú.
Budete však prekvapení, keď zistíte, že táto magická zložka môže spôsobiť aj vedľajšie účinky. Zatiaľ čo vedľajšie účinky sa vyskytujú najmä v dôsledku nadmerného príjmu zázvoru, v mnohých prípadoch zhoršuje zdravotné problémy. Prečítajte si viac, aby ste sa dozvedeli viac o účinkoch, negatívnych vplyvoch a pestovaní jedného z najznámejších koreňov.
Zázvor účinky
Blaho na žalúdok
Jedenie zázvoru podporuje efektívne trávenie, takže jedlo nezostáva v črevách tak dlho. Prirodzená zložka koreňa zázvoru prospieva gastrointestinálnej motilite – rýchlosti, ktorou potrava opúšťa žalúdok a pokračuje v tráviacom procese.
Zdravá ústna dutina
Antibakteriálna sila zázvoru môže tiež rozjasniť váš úsmev. Aktívne zlúčeniny v zázvore nazývané gingeroly zabraňujú rastu orálnych baktérií. Tieto baktérie sú tie isté, ktoré môžu spôsobiť periodontálne ochorenie, vážnu infekciu ďasien.
Zmierňuje svalovú horúčku
Zázvor neodstráni bolesť svalov na mieste, ale časom môže zmierniť bolesť. V niektorých štúdiách ľudia so svalovými bolesťami z cvičenia, ktorí si dali zázvor, mali na druhý deň menšiu bolesť ako tí, ktorí tak neurobili.
Zmierňuje bolesti počas menštruácie
Máte menštruačné kŕče? Pomôcť môže zázvor. Či čerstvý alebo sušený, bolesť dokáže potlačiť či úplne eliminovať. Je preto skvelý pre všetky ženy, ktoré trápia silné bolesti takmer každý mesiac.
Zázvor a dna
Dna je metabolické ochorenie purínov, pri ktorom sa v tele ukladá kyselina močová vo vyššom množstve. Postihuje najmä obličky, kĺby ale aj vnútorné orgány. Ide o bezpríznakovú chorobu, ktorú možno zistiť pri odbere krvi. Na prevenciu proti tejto chorobe je vhodné upraviť stravu a pridať k nej čerstvý zázvor, pestrec mariánsky alebo žihľavu, ktoré znižujú hladinu kyseliny močovej.
Zázvor nežiadúce účinky
Zázvor je vysoko účinným prírodným liekom, no s jeho množstvom to netreba preháňať. Môže spôsobiť mierne vedľajšie účinky vrátane pálenia záhy, hnačky, grgania a všeobecných žalúdočných ťažkostí.
Pri tehotenstve môže spôsobiť vyššie krvácanie, preto je lepšie sa mu vyvarovať, a to najmä v posledných mesiacoch gravidity.
Vysoké dávky zázvoru tiež môžu zhoršiť funkcie srdcového svalstva a spomaliť zrážanie krvi. Je preto potrebné sa vyhnúť konzumácii zázvoru minimálne dva týždne pred operáciou.
Zázvor pestovanie
Zázvor si dokážete vypestovať aj doma. Keďže ide o tropickú zeleninu, nebude schopný prežiť mrazivé podnebie. To, kedy a ako pestovať zázvor je jednoduché. Na jedlé účely je najbežnejší druh zázvoru známy ako Zingiber officinal. Najlepší čas začať pestovať zázvor z domu je skoro na jar, po poslednom mraze. Ide o nenáročnú rastlinu, pri ktorej na začiatku potrebujete iba odrezok koreňa a širší črepník.
Zázvoru sa skvelo darí v izbových podmienkach. Nie je náročný na svetlo, preto sa mu darí aj v polotieni. Veľmi dobre znáša aj letné mesiace pri pestovaní v exteriéri, a to najmä od mája do septembra. Za ideálnu izbovú aj vonkajšiu teplotu sa považuje 22 až 25 stupňov. Týmto krokom viete mať prírodný liek na dosah vždy, keď vás prekvapí choroba či bolesti pri menštruácii.
Zdroje:
https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/food-news/7-side-effects-of-ginger-you-must-be-aware-of/photostory/71594784.cms?picid=71594902
https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/ginger-benefits
https://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-health-benefits-ginger
https://www.lovethegarden.com/uk-en/article/how-grow-ginger